Quantcast
Channel: Lammoth
Viewing all 157 articles
Browse latest View live

"Часът на чудовището" - Шавон Доуд § Патрик Нес


Книгата, която ще ви накара да повярвате в Бог - "Животът на Пи" от Ян Мартел

$
0
0
В началото на книгата Ян Мартел е написал нещо като предговор, в който разказва как е стигнал до решението да напише този роман. С цел да получи вдъхновение той заминал за Индия, позната като страната на чудесата, където някакъв старец му разказал настоящата история, с твърдението, че тя щяла да ни накара да повярваме в Бог.

Наскоро излязлата екранизация открехна някакви мъждукащи спомени, че някъде в библиотеката ми има такова заглавие, което преди много лета се мъчех да прочета. От чисто любопитство извадих книжката от скромната ми библиотечка и започнах да чета, пък можеше да стане чудо и аз да повярвам в Бог (да бе!).



 Колкото и да е банално, да ви представя и историята. А тя е за едно момче, Писин, или накратко Пи, израсло като индус, но което проявява голям интерес към исляма и християнството. Баща му е директор на зоологическа градина, поради което Пи изпитва симпатия към животните. Политическата нестабилност на постколониална Индия кара семейството да реши да се премести в Канада и то заминава с част от животните с кораб. Но по пътя се случва инцидент и Писин едва успява да се спаси в лодка с няколко животни, като именно вярата му помага да оцелее...

Въпреки че интуицията ми ме караше да погледна скептично на произведението на Мартел,  то се оказа далеч не толкова религиозно и далеч не толкова едностранно, колкото бях убеден че е. Мартел е написал романа така, че поставя нас, читателите, насред океана, чудейки се дали тeзи води са божествени или не.

Ще ви извадя няколко цитата от "Животът на Пи", които ми направиха впечатление, и които като цяло дават добра представа за идеите на писателя:
"Когато бях на твоята възраст, аз живеех на легло, защото страдах от детски паралич. Всеки ден се питах: "Къде е Бог, къде е Бог?" Бог така и не се появи. И не Бог ме спаси, а медицината. Разумът е моят пророк и той ми казва , че когато часовникът спре да тиктака, ние умираме. Това е краят. Ако часовникът спре, ние сме тези, които трябва да го поправят - тук и сега. Един ден ще вземем в свои ръце средствата за производство и на Земята ще се възцари справедливост".
Това са думи на един учител, отправени към главния герой, Пи. Аз не усетих някаква ирония към атеистите. Дори напротив. Пи заявява, че не ги е оспорил, защото го е било страх от силното дар слово на учителя, което би убило вярата му в Бог.  

Пи решава да следва три религии - индуизъм, ислям и християнство, което пък довежда до спор между един брахман, един имам и един отец:

Отецът: Къде е Бог във вашата религия? Вие нямате ни едно чудо, което да докаже Пръста Божи!
Имамът: Това да не ви е цирк - мъртви хора току да изскачат от гробовете? Ние мюсюлманите вярваме в голямото чудо на съществуването! 
И много добро е видял Бог, от това, че е бил с вас, християните - опитали сте се да го убиете! Заковали сте го за кръст с големи гвоздеи. Много цивилизовано отношение към пророк! Пророкът Мохамед - Аллах да го благослови и с мир да го дари - ни е дал словото Господне, без да загуби достойнството си, и е умрял на преклонна възраст!
Отецът: Словото Господне? Някакъв неграмотен търговец насред пустинята ще ви даде словото Господне! Това са епилептични брътвежи, породени от дългото клатушкане на камилата, а не божествено откровение. Може и слънцето да му е изпържило мозъка.
Имамът:  Има само един Бог!
Брахманът: И с този Бог мюсюлманите предизвикват само проблеми и насилие. Доказателство за това е колко е лош ислямът е нецивилизованият нрав на мюсюлманите.
Имамът: Кой го казва - създателят на робската кастова система! Индуистите заробват хората и се кланят на натруфени идоли.
Отецът: И коленичат пред крави! Въпросът е, дали Писин се нуждае от истинска религия, или от митове във вид на комикси.
Имамът: От Бог или от идоли.
Брахманът: От нашите богове или от боговете на колониалистите.*
*Превод: Магдалена Куцарова - Леви

 Много е оригинално хрумването да представиш цялото лицемерие на религиите чрез спор между техните служители, нали? Съжалявам за дългите цитати, но държах да ги имам в блога. 
Към атеистите Мартел се отнася с уважение, но забелязах, че е доста язвителен към агностиците. Интересното е, че в "Животът на Пи" са пренебрегната вярванията на будистите - много често наричани безбожници, тъй като те нямат Бог в религията си. Не съм сигурен дали това игнориране е добро решение на Мартел.

Но остава следният въпрос: "Книгата религиозна притча ли е, или е религиозна сатира?".
Може да се интерпретира всякак, в зависимост от това как си устроен. Не случайно чух много противоречиви мнения и от двете страни. В третата част на книгата, Пи се среща с японци, които са изпратени за да установят причините за катастрофата с кораба. Те не вярват на историята, която Пи им разказва, затова той представя и друга история, този път с хора вместо животни. Тук и аз си зададох въпроса "Коя история е вярната, все пак?" Аз поне мога да интерпретирам романа по следния начин - Мартел не е искал да ни накара да повярваме в Бог, а просто ни показва защо някои хора се чувстват по-сигурни с вярата и се нуждаят от нея. Дори ако трябва да си измислят и абсурдни истории в нейна подкрепа...

Интересно ще ми е да чуя или прочета и други мнения за книгата. С нетърпение очаквам и филма - дали отново не е осрано поредното литературно произведение?
.





Книжно огледало 2012

$
0
0
Огледалце, огледалце на стената,
кои са най-хубавите ци... книги на Земята,
които Ламот прочете през 2012?



Кадер Абдола - "Къщата на джамията"
Маргарет Атууд - "Одисеята на Пенелопе"
Клайв Баркър - "Кървави книги" том I"
Александър Беляев - "Том 2"
Иля Бояшов - "Играта на Мури"
Бил Брайсън - "Шекспир. Светът като сцена"
Макс Брукс - "Z-та Световна война"
Боб Бърман - "Пулсът на слънцето"
Ромен Гари - "Животът пред теб"
Нийл Геймън - "Момчетата на Ананси"
-
Геймън § Рийвз - "МеждуСвят"
Роалд Дал - "Разкази с неочакван край"
Стивън Джонсън - "Как се раждат добрите идеи"
Ричард Докинс - "Най-великото шоу на Земята"
Ричард Докинс - "Магията на реалността"
Зелазни и Шекли - "Просто шеметен фарс"
Орсън Скот Кард - "Играта на Ендър"
Етгар Керет - "Момичето на хладилника"
Стивън Кинг - "Зъл мрак, угаснали звезди"
Каткарт и Клайн - "Хайдегер и хипопотамът"
-
Марк Крик - "Супата на Кафка"
Анатолий Крим - "Тръбата"
Оливър Кун - "Всичко, което трябва да знае един мъж"
Кармен бин Ладен - "Отхвърленото фередже"
Адриан Лазаровски - "Завладей българките"
Марио Ливио - "Математик ли е Бог?"
Бен Луис - "Историята на комунизма, разказана в анекдоти"
Ян Мартел - "Животът на Пи"
Джордж Р. Р. Мартин - "Пясъчните крале"
А. Мелер - "Най-големите лъжи в историята"
-
Чайна Миевил - "Градът и градът"
Харуки Мураками - "Преследване на дива овца"
Hazel Muir - "Science in seconds
Патрик Нес - "Часът на чудовището"
Амос Оз - "Как да излекуваме фанатик"
Фредерик Пол - "Тунел под света"
Тери Пратчет - "Интересни времена"
Тери Пратчет - "Последният герой"
Мат Ридли - "Геномът"
Карлос Руис Сафон - "Марина"
-
Карлос Руис Сафон - "Сянката на вятъра"
Карлос Руис Сафон - "Играта на ангела"

Карлос Руис Сафон - "Затворникът на рая"
Хосе Карлос Сомоса - "Зигзаг"
Бранимир Събев - "Човекът, който обичаше Стивън Кинг"
Ан-Мари Тиес - "Създаването на националните идентичности"
Жан Тьоле - "Магазин за самоубийци"
Алан Уайзман - "Светът без нас"
Скот Уестърфелд - "Левиатан"
Ивлин Уо - "Черна пакост"
-
Скот Фицджералд - "Великият Гетсби"
Мохсин Хамид - "Неохотният фундаменталист"
Сам Харис - "Моралният пейзаж"
Тахир Шах - "Къщата на Халифа"
-
Недочетени:
*Джордън Белфърт - "Вълкът от Уолстрийт"
*Керстин Гир - "Неморално предложение"
*Джона Лерър - "Изкуството, сталкерът на ума"
*Виктор Пелевин - "Върколашки метаморфози"
Славомир Равич - "Дългата разходка"
Том Робинс - "Вила Инкогнито"
Ленард Съскинд - "Космическият пейзаж"
*Ерик Уайнър - "Сенчестият пазар"


"Билбо Бегинс, или до там и обратно" - всички епизоди от сп. "Дъга"

$
0
0
Като малък се влюбих в сп. Дъга заради Билбо! Събрах всички епизоди в една галерия за да си припомним великолепната работа на страхотния Сотир Гелев, за да си припомним и детския ни ентусиазъм, преди да изгледаме епизод първи от новата трилогия на Питър Джаксън. Още не съм гледал филма, но с това ще подгрея :) Ако са ви малки буквите, ползвайте full screen опцията, или просто натиснете "ctrl" и "+" от клавиатурата за да увеличите браузера ( ако ползвате познатите за Windows браузери).
Bilbo.

Филми vs. Книги (2012)

$
0
0
През вече изминалата 2012 бяха направени страшно много филми, базирани на книги (а и на разкази), затова се постарах да изгледам голяма част от тях в последните две седмици. Не останах особено впечатлен, но има 5-6 филма, които си заслужава да се гледат. Забравете пристрастните ми оценки  - все ще си харесате 5 филма от долу изброените. Тъкмо ще си сверим часовниците и ще видим с колко минути (или часове) се разминават :)



Добрите (над 7.0) :



* Облакът Атлас (по Дейвид Мичъл) - 7.6
Филмът не предава и 50% от силата на книгата, не може да се усети заигравката със стиловете, но поне киното е способно по-добре да представи жанровото многообразие на произведението. Все още се двоумя дали това решение на режисьорското трио да сменя историите през 5-10 минути е сполучливо и не знам дали няма да обърка много зрители, но със сигурност одобрявам използването на едни и същи актьори за всичките истории, което от една страна е предизвикателство за самите тях, всеки един влиза в кожата на 6 коренно различни образа, а от друга - така се представят и някои от идеите на Мичъл. И не, не са за прераждането. Три от историите са променени до неузнаваемост, но като цяло полученият резултат е добър .
Ревю на книгата.

* Животът на Пи (по Ян Мартел) - 7.8
Очевидно липсват най-интересните за мен пасажи от книгата, но съм наясно, че няма как да бъдат представени във филма.Те са много важни, ала в крайна сметка силата на киното се различава съществено  от тази на литературата и точно нейната добра страна е показана от режисьора Ang Lee. Той се е постарал да представи "Животът на Пи" възможно най-близко до оригинала, поне като събития, а и пищната многолика феерия с животните в началото, показването на жестоката реалност на природата в средната част, и двете истории, съпоставени накрая - всичко това е добре изпипано.
Ревю на книгата .

* Огледалце, огледалце (по братя Грим) - 7.2
От двете екранизации на приказката, чиято история ни е банално и болезнено позната,  по-цветната, по-весела и дори по-лигава версия на Тарсем Сингх ми допадна много, много повече. В "Огледалце, огледалце" се вплитат западното и източното изкуство, като почнем от  същества от различни митологии, и стигнем до финалната песен в индийски стил. Не мога да разбера защо мнозинството не хареса това наивно, но красиво и симпатично творение. Точно така бих филмирал приказки и аз.

* Хобит (по Дж. Р.Р. Толкин) - 7.5
 Всеки има правото да харесва каквото си поиска, но за мен Питър Джаксън е извлякъл най-доброто, което може да получи от детинско книжле, чиято комиксова версияв сп. "Дъга" ме забавляваше още преди да се науча да чета на български. Джаксън за киното е това, което Толкин е в литературата - създател на светове. Внушителни, епични, мащабни. Оставят те да се потопиш в тях, въпреки наивността на историите им. Е, ако искаш, де. Единствено тези 48 fps ме накараха да се чувствам като стар компютър с недостатъчно RAM за да преработи гладко някой avi-файл.
PS Не вярвах, че някой може да направи по-добра песен по Толкин от Blind Guardian:


но ето, че успяха:



*Сивият (по разказ на Йън Макензи Джефърс) - 7.0
Бруталната сурова действителност, показана в един нелош сървайвъл филм. Някъде прочетох, че вълците не били много реалистични, но това не влияе на историята. Клишетата са налични, но в кой ли пък филм ги няма?

Ставащите (6.0 - 6.9)

*Зов за завръщане (бегло по Филип К. Дик) - 6.2
 Въпреки своята попкорн същност и всички холивудски клишета натъпкани във филма, "Зов за завръщане" е една от малкото фантастики от 2012, които стават за гледане. Или поне визуално е приятен, и то не само защото Джесика и Кейт са в плътни латексови дрешки.

* Наследството на Борн (по Ерик ван Лустбадер) - 6.2
Оригиналната трилогия на Лъдлъм е продължена с още 7 части след смъртта му, за съжаление от един пълен бездарник, наречен Ерик ван Лустбадер. От него ми е попадало само романчето "Нинджа", което бе достатъчно да разбера що за парцал е.  Лустбадер праска кухненски политически трилъри, изпълнени с пошла порнография. Цяло чудо е, че от този долнопробен източник се е получил приличен трилър, най-вече благодарение на актьорския дует Рейчъл Вайс - Джереми Ренър и благоразумието да не се следва точно романа. Става.

Посредствените (5.0 - 6.0)

* Игрите на глада (по Сюзан Колинс) - 5.8
Не съм чел трилогията на Колинс, която подозрително много прилича на "Дългата разходка" на Стивън Кинг в женски вариант, но доколкото разбирам, повечето читатели са разочаровани от филма. Най-вече защото са претупани някои витални моменти от книгата. На мен ми се стори, че липсва каквато и да е химия между Дженифър Лоурънс и плужека Джош Хътчерсън, но в крайна сметка филмът е търпим.

* Арго (по Антонио Мендес) - 5.8
Арго е от филмите, които имат много добри и много лоши страни. От една страна прави чест на създателите, че в началото подчертават интересите на Америка и Британия към находищата на нефт и газ, както и тяхното дирижиране на процесите чрез шаха-марионетка Пехлави (има няколко грешки, обаче). Друга добра страна е чудесната комбинация от истински исторически кадри с игрални, както и сполучливата седемдесетарска атмосфера. Но дотук. Нататък следват лошите страни - стерилното и безчувствено представяне на иранците, които са сякаш само маса от хора за декор, нагласен финал, както и неособено добрия тайминг за такава история.

*Линкълн  (по биографичната книга на Дорис Гудуин) - 5.5
През 2011 се навършиха 150 години откак Линкъл е избран за президент на една от най-великите нации, а тази година се навършват 150 години, откак той внася предложението за прословутата поправка в конституцията, известна като Прокламация за освобождение, с която се слага край на робството в САЩ. Това разбира се отприщи Холивуд да изкара какви ли не щуротии - Линкълн срещу вампири, Линкълн срещу зомбита, документален филм за Линкълн, както и тази лента, режисирана от не кой да е, а от Стивън Спилбърг. Още преди да излезе ми беше ясно, че неговата цел е глорификация на национален символ и дърпане на  патриотичните струни, както и възхваляване на борбата за правата на чернокожите. Въпреки че историята подсказва, че това е бил политически ход, а не морален, бъдете сигурни, че този филм ще бъде номиниран за всички престижни филмови отличия, оскари и глобуси. На мен ми бе по-скоро скучен, дори направо жалък и смешен, но пък Даниъл Дей-Люис отново показа, че е велик.

*Абрахам Линкълн - ловецът на вампири (по Сет Греъм-Смит) - 5.6
Споменах вече за Линкълн и вампирите, нали? Може и да съм затъпял, но определено предпочитам да гледам филм, в който южняците са представени като вампири, а Линкълн - като боец със сребърна брадва.

* По пътя (по Джак Керуак) - 5.3
 Наперени младежи тръгват на път за да намерят своя хедонистичен свят и да настроят пулса на живота с джаз ритми, и да напоят желанията си с уиски, жени и наркотици. Да уловят момента на младостта, преди той неусетно да отлети. Предадено ли е това във филма? Донякъде. Само че не усетих  онова житейско търсене на удоволствия от героите, а само сбирщина глупави младежи, които се друсат и правят секс. Женските образи бяха толкова безлични, сякаш са само средство за задоволяване. Скука, скука и непоносима скука.

* Жената в черно (по Сузан Хил) - 5.4
Това трябваше да е мрачна история в готически стил, уви, дали заради посредствения източник (който не съм чел) или слабото изпълнение, се е получило нещо, което никой няма да запомни.


Боклуците (под 5.0)

*"Бел Ами" (по Мопасан) - 4.0
Не съм чел романа на Мопасан, който го познавам като великолепен разказвач от сборника "Нормандска шега". Режисьорите обаче са го направили да изглежда като отегчителна сапунена опера, вместо да наблегнат на безскрупулните и безнравствени страсти сред френската буржоазия в  епоха, позната като Бел епок.

*Снежанка и ловецът (по приказката на братя Грим, ако въобще те са я писали) - 3.6
Гнус и гняс! Достатъчно псувах този филм. Стига толкова. 

* Фауст (инспирирана от пиесата на Волфганг Гьоте)- 2.0
Филм за псевдоинтелктуални люде, чиито немощни интелектуални дупки имат нужда от това псевдоинтелектуално гориво, с което да поддържат жалкото реактивното къркорене на хипстър контра-културата. Очаквам годишните им класации да са пълни с наградени фестивални филми, преписани един от друг, а Фауст освен че е гнусен за гледане, е и досадно дълъг и цяло чудо ще е, ако нормален човек го издържи докрай.

*"Талисманът" (по Никълъс Спаркс) - 2.0
Спаркс пише романи за влюбени момиченца и сексуално фрустрирани застаряващи жени, но нали и те се нуждаят от книги и филми? Не мога да трая романтиката в този стил, а откак прочетох няколкостотин страници от Спаркс, като му видя името бягам далеч. Все пак хвърлих едно око за да не кажете, че съм с предразсъдъци.

*"Алекс Крос" (по Джеймс Патерсън) - 2.0
Какво очаквате от филм, правен по роман на Патерсън? Той ежегодно бълва своите банални затъпяващи трилърчета. Горкото тъпо копеле вече е написало над 100 романа, всичките едни и същи - за политически афери, конспирации и преследвания, с участието на ФБР и ЦРУ. Можете ли да повярвате, че това е най-продаваният американски писател през последното десетилетие? О'времена, О'нрави!

*"Космополис" (по Дон ДеЛило) - Х
Дори не успях да го догледам. Бихте ли ме обвинили? Няма ли кой да удави Патинсън в някой кенеф?

*"Здрач - зазоряване" (по Стефани Майър) - Х
Това  не бих и помислил да го гледам.  Даже две кофи шоколад да ми дадете, пак няма да го гледам.
.
-------------------
За новата година останаха екранизациите на "Ана Каренина" от Лев Толстой, "Клетниците" от Виктор Юго и "Джак Ричър" от Лий Чайлд


Какво да очакваме през 2013? Ето какво са обявили засега:

Град от кости (Касандра Клеър)
Топли тела (Айзък Мериън)
Z-та световна война (Макс Брукс)
Кери (Стивън Кинг) 
Играта на Ендър (Орсън Скот Кард)
Великият Гетсби (Скот Фицджералд)
Gangster Squad (Пол Либерман)
Хензел и Гретел (братя Грим)
Хобит II (Дж. Р.Р. Толкин)
Игрите на глада II: Възпламеняване (Сюзан Колинс)
Джак, убиецът на великани (английска приказка)
Оз: великият и могъщият (Франк Баум)
Седмият син (Джоузеф Дилейни)
Вълкът от Уолстрийт (Джордан Белфърт)

Edit:  Не мога да спра да слушам и тази песен, посветена на Хобита :)




.

"Калки" - Гор Видал

$
0
0
Според индуизма, преди много време е имало върховен бог, наречен Праджапати. Той има три страни. Брама - създателят, Вишну - закрилникът и Шива, унищожителят. Когато Вишну е легнал върху водите, от които са дошли всички хора, от пъпа му израснал лотос. От този лотос се родил Брама. А Брама създал света.
До днес Вишну е идвал на земята девет пъти. Осмото превъплъщение или аватар на Вишну е бил Кришна. Последното превъплъщение на върховния бог Вишну е било преди 9 хиляди години, когато се появил като непалския принц Гаутама, или както е по-известен - Буда, т.е. Просветения. Десетото превъплъщение на Вишну ще се нарича Калки и трябва да се появи в края на сегашната епохата, наречена епоха на Кали, яхнал бял кон.
----



От книгите на Гор Видал винаги може да научиш много, затова е удоволствие да го чета. Ако четенето на книга е разходка в гора, то от всяко дръвче в гората на Видал може да набереш нещо полезно.

Много малко писатели успяват да изплетат сполучлив роман с толкова много различни нишки. На пръв поглед историята е семпла - бивш американски военен, химик и участник във войната с Виетнам, заминава за Катманду, Непал, където се обявява за Калки - десетото преображение на бог Вишну. Събирайки хиляди последователи, той обявява дата за край на света. В същото време върти търговия с наркотици, като харизматичната му личност привлича както интереса на медиите, така и този на тайните служби и престъпни групировки.
Калки пожелава да говори в медиите само с Теди Отинджър - нашумяла авиаторка, чийто идол е самата Амелия Еърхарт (Иърхарт в романа), авторка и на скандален роман. Теди със сигурност е един от най-интересните и колоритни образи, които съм срещал в литературата. Изключително интелигентна, с откровено рационален начин на мислене, атеистка, с бисексуална ориентация, но предпочита ласките на интелигентни жени пред това да е в ръцете на мъжe. А след като ражда 2 деца, тя се подлага на салпингектомия, т.е. операция, с която се премахва маточната тръба. В наратива й се забелязва саркастичния й поглед върху лудостите и неравновесието в света, както и част от философията на скептици като Дидро. Поглед, в който прозират идеите на Гор Видал.

В крайна сметка Теди попада под магнетичното поле на Калки и дали от любопитство, дали от възвърналото й се либидо или от чист прагматизъм, тя се съгласява да се присъедини към неговия план. Изненадващо краят на света наистина идва и Теди, Калки, заедно с неговата любима Лакшми и още двама учени остават единствените оцелели на планетата, като мисията им е да започнат ново начало на човечеството. Но дали наистина ще успеят или ще се проявят отново гибелните човешки страсти и слабости?

Писана през вече не особено близката 1978 г., в "Калки" Гор Видал е разгледал редица проблеми, които са актуални и до днес - лицемерието с търговията на наркотици, както и участието на всички в този процес, еманципация на жената и половото равенство, бисексуалността, разработването на оръжия за масово унищожение  (които водят и до края на света в книгата), суеверието, главоломния прираст на населението и проблемите, свързани с това, и т.н. Бих разделил романа на две части. Първата част ми бе по-интересна, по-саркастична, а втората - далеч по-мрачна.

За край, ето един цитат:

"Преди няколко хиляди години Индия страдала (както винаги) от свръхнаселеност. Въпрос в главите на управниците: да се изядат кравите или да се използват в земеделието? Земеделието спечелило. Обявили кравата за свещена. Никой нямал право да закача кравата - още по-малко да я яде. Кравата била първият трактор. Резултатът? Твърде много хора и твърде много крави."

Други ревюта:

Мила Мила
Археология на подсъзнателното
Аз чета
Книголандия








"Изобретено от войната" - Майкъл Уайт

$
0
0
Войните винаги са били неразделна част от историята на човечеството и винаги са вървели ръка за ръка с техническия прогрес. И не, войните не се причиняват от злодеи, а са част от човека, неговата тъмна и деструктивна страна. Те са плод на непрекъснатото желание  за доминация, превъзходство, те са функции на алчността, самозащитата, страха - все качества характерни за всички раси и народи, независимо на кой континент се намират. Отгоре погледнато е тъжно как милиони хора, управлявани с  конци и подбудени от измислени и смешни "национални" каузи, намират смъртта си в тези ужасяващи военни и въоръжени конфликти, в които шепа хора си разпределят територии, ресурси и сфери на влияние. Но именно тази непрекъсната надпревара между тях е голямата причина за този индустриален бум, на който сме свидетели. 




В тази посока е тръгнал Майкъл Уайт, който се захваща да ни опише ролята, която изиграват войните за научния и технически прогрес, но в никакъв случай неговата книга "Изобретено от войната" не е милитаристка. Напротив, авторът представя тезата си съвсем трезво и реално, без да ни спестява и ужасите на военното дело. Защото хората са най-креативни тогава, когато тръгват да рушат.

Уайт умее да задържа вниманието и да разказва наистина любопитните истории за открития и технологии, без излишно да се разпилява и задълбава.
Влиянието на войните върху медицината е осезаемо. Още в древни времена Хипократ, основателят на модерната медицина, е казал: "Който иска да стане хирург трябва да отиде на война". Благодарение на полевите сражения редица лекари са усъвършенствали познанията си и са направили редица фундаментални открия. Като например това, че бактериите са причинители на инфекции, правили са първите опити за преливане на кръв, като са усвоили същността й, развили са различни техники за ампутации, разработвали са болкоуспокояващи и упойки. Интересна е и историята на пеницилина, не толкова неговото откритие, колкото опитите да се извлекат промишлени количества за нуждите на войната. Покрай непрестанните битки се появили и първите медицински организации и болници.

Войните са тласнали и минното дело. Постоянните нужди от метал за оръжия са развили този отрасъл, също както и цялата металургията. Търсени са били все по-качествени сплави, а процесите постепенно се подобрявали и усложнявали. Така се е появило масовото производство и стандартизацията на отделните компоненти.
Непрекъснатата военна надпревара довела до появата на все по-опасни оръжия, атомните бомби, а покрай тях са се развили и поставили основите на ядрената енергия, радиовълните и радиото, телевизията, микровълновите печки, докато стигнем до транзисторите, микрочиповете  иинтернет - всичките са финансирани от военните и предназначени за техни цели.

"Изобретено от войната" е широкообхватна книга и практически Уайт ни разказва за равитието на цялостния индустриален и научен прогрес и ни запознава с любопитните истории на компании като Сони, Форд, за т.нар. Силициева долина (още позната като Силиконова долина), както и историите на отделни изобретатели, учени, хирурзи и т.н. Като например тази на изобретателя на телефона - Антонио Меучи, чийто патент бил откраднат от Александър Греъм Бел...

Цитат:

... Гордън Мур направил наблюдението, че прогресирането на компютрите е експоненциално и намира отражение в броя на транзисторите във всеки компютър. Той обявил, че мощността на компютрите (или броят на транзисторите в една машина) ще се удвоява на всеки 18 месеца. Пресата кръстила това изказване "Законът на Мур" и той доказва правотата си вече повече от четири десетилетия.
Когато Мур направил това изявление, използваните от големите корпорации компютри съдържали под сто транзистора, днес обикновения персонален компютър има повече от сто милиона. Тази тенденция ще продължава, докато смаляването на чиповете не спре на границите на физическия свят. Когато инженерите стигнат до точката, в която ще могат да свият чиповете до големината на молекула, тогава тези чипове ще попаднат под властта на едно правило на квантовата механика, известно като съотношение на неопределеността, формулирано от Хайзенберг. То гласи, че на атомно ниво властва една степен на несигурност, която всъщност ще попречи на чиповете да функционират по начина, който се очаква от тях. Ако Законът на Мур продължава да е валиден, тази граница ще бъде достигната около 2020г. 

Прочетете и ревюто на Точка, щото едва ли някой друг е написал по-подробно и добро такова :Р








"Краткият чуден живот на Оскар Уао" - Джуно Диас

$
0
0
По света има толкова много страни, за които знаем твърде малко. Доминиканската република е една от тях. Вярно е, че не всички проявяват интерес към антропологията. Други са любопитни като мен. За радост на последните има писатели като Джуно Диас, които успяват да изградят пълнокръвни образи, а на заден фон ни е показана тежката социално-политическа среда, която оставя дълбоки и жестоки следи върху съдбите на героите. 


Книгата може и да се казва "Краткият чуден живот на Оскар Уао", но фигурата, която дълбае бразди в съзнанието е неговата майка - Бели Кабрал. Образът ѝ  ми направи най-голямо впечатление, затова ще се спра върху нейната история. Тя е единствената оцеляла в уважавано семейство, което е станало жертва на бруталния диктатор Трухильо и неговите първични, жалки страсти. На всичкото отгоре тя е с шоколадова кожа, заради което става жертва на предразсъдъци и дискриминация още като ученичка в страна, управлявана от крайно десен диктатор. Все още в крехка възраст, глупава и наивна, почти беззащитна, прелестното момиче веднага привлича вниманието на мъжете и попада в мрежите на влиятелен гангстер. За Бели животът се превръща в истинска месомелачка - той ѝ нанася удар след удар, но въпреки това тя винаги намира сили да се изправи и да търси своето място под слънцето.  Трогателен е моментът, в който болната от рак Бели, съсипана от химиотерапии, с перука на главата, със сетни усилия се опитва да убеди дъщеря си да не повтаря нейните собствени грешки.


Такива са и останалите герои на Джуно Диас - несъвършени като истинския живот, с купища недостатъци и комплекси, опитват се да се преборят с тях,  правят грешки, но в края на краищата те са обикновени хора, които търсят правилния път, ала не винаги съдбата е на тяхна страна.  Такъв е и дебеличкият Оскар, намиращ утеха сред книгите и фантастиката, такъв е и неговия пълен антипод Юниор, такава е и сестрата на Оскар - Лола.

От една страна романът може да се разгледа като исторически разказ за  ужасите в Доминиканската република под управлението на Трухильо. Джуно не ни спестява нищо и ни описва безобразията, които са ставали в тази страна. Tова става в "бекграунда" на картината, която той рисува с думи. От друга страна е интересен и освободения, либерален наратив, пълен е с испански наречия и срещаме едно дружеско отношение писател-читател, като често разказващия нарича читателя "копеле" :).

Определено силна книга, затова се надявам от Жанет да продължат тази интернационална литературна поредица :). 
 
Други ревюта по блогодиктатурите:

Мила в Аз чета
Книжен Жор
Книголандия
Владимир Полеганов в Ikosmos



Най-лошите селф хелп книги в България

$
0
0
* "Как да спрем четенето" - Христо Блажев
* "Как да отслабнем завинаги" - Искра Фидосова
* " Как да не изневеряваме" - Николета Лозанова
* "Как да предотвратим етническите напрежения" - Ахмед Доган
* "Българска реч и правопис" - Димитър Пенев
* "Как да шофираме" - Максим Стависки
* "Как да мислим рационално" - митрополит Николай
* "Как да бъдем естествени" - д-р Енчев
* "Как да изглеждаме като истински мъж" - Азис и Евгени Минчев
* "Как да изглеждаме добре в ефир" - проф. Вучков
* "Как да разберем квантовата физика" - тризначките Вяра, Надежа и Любов
* "Как да спрем цигарите" - Джоко Росич
* "Как да бъдем титуляри в Манчестър Юнайтед" - Димитър Бербатов
* "Как да извършим политически атентат" - Октай Енимехмедов
* "Как честно да печелим пари" -  Павлов и Карамански
* "Кка ад пешим прафинло фостата" - Спиндерман
* "Как да не изглеждаме тъпо в реклама" - Криско и Асен Блатечки
* " Как да следваме Буда" - Бойко Борисов
* " Наръчник по демокрация" - Сергей Станишев 
* "Как да сме сексапилни" - Сашка Васева

"Пир в бърлогата" - Хуан Пабло Вилялобос

$
0
0
Мехико! Мехико! Има нещо гнило в Мехико!

Преди да премина към книгата ми се иска да разгледаме ситуацията в Мексико. Нещо като кратка прелюдия. През 2006 г. мексиканското правителство започва мащабна операция, която се разраства в откровена война срещу наркокартелите.  Целта на тази операция, известна като "Мичоакан", в която се включват армията, пехотата, както и милициите на Мексико, е да се изгорят плантациите, да се спре трафика на наркотици, както и да се разоръжат бандите, управляващи цели области и притежаващи огромни количества оръжия. След разпадането на картелите в Колумбия, Мексико се превръща в основен играч в трафика на забранени вещества, най-вече насочен към САЩ, като различни източници сочат, че печалбите на тези банди възлизат между 14 и 50 милиарда долара.
Тази война тормози Мексико и до днес, като общо загиналите са между 60 000 и 100 000. Сред тях има над 1500 полицаи, около 60-а журналисти, над 1000 деца, над 120 000 члена на картелите са арестувани, над 9000 са осъдени, а близо 2 милиона души се изселват, бягайки от действията на мафията.



Мексико. Страната, в която са живели гордите и свирепи ацтеки. Затова авторът е избрал имената на героите да са на науатъл - езикът на ацтеките. Момчето се казва Точтли (заек), баща му е Йолкаут (гърмящата змия), а неговата любовница - Кечоли (фламинго).

По един елегантен и лек начин, в рамките само на стотина страници, Хуан Пабло Вилялобос създава една мрачна приказка, която се лута в границите между реалността и наркотичните халюцинации. Цялата история е погледната през невинните и неразбиращи очи на невръстен син на мексикански наркобарон. Детето съвсем естествено започва да развива соматоформно разстройство. Да, и наркотрафикантите са бащи, но в каква среда израстват децата им и как влияе това върху крехката детска психика? Ето я силата на литературата - някак между другото Вилялобос ни разказва за жестокостта на този мафиотски свят чрез драмата на едно разглезено момче, което иска да притежава либерийски хипопотам-джудже и си колекционира шапки. Един разказ, който е колкото комичен, толкова и  тъжен.  Типично по латиноамерикански, "Пир в бърлогата" е изпълнена със символизъм и приказност, характерни за "магическия реализъм", но без провлачените баналности.

Зайците акаме на топченца.
Идеални кръгли топченца, като амунициите на пистолетите.
С пистолетите зайците изстрелваме патрони с акита.


Още ревюта:
Зори 
Книголандия
Книжен Жор



Очаквайте! Очаквайте!

$
0
0
Hell.....oooo! Ждращи! В момента съм на серендипен отдих!
Имах два-три свободни часа интернет (и фотошоп!) на разположение, които похарчих в носталгия за този блог. Избърсвам прахта набързо и ви казвам за кои книги може да очаквате ревюта. Е, след като намеря време и нет, де. Че съм леко извън цивилизацията. Тук даже тоалетните са опасни. Както и да е... ето на какво попаднах през последните месеци:

  • 1. "Цици в чужбина" - Тери Пратчет


Три вещици си размятат най-важните атрибути в чужбина. Приключения с метли и цици. Баба Вихронрав се развихря! 

  • 2. "Гъз" - Майкъл Крайтън

 Прочути генетици конструират ходещо дупе, комбинирайки гените на блондинки. Правните и философски проблеми свързани с този генетичен продукт. 

  • 3. "Големите луди на нашето време" - Карл Крушевски


Перфектно четиво за всички суеверни и вярващи на всичко люде! Има и уроци за това как се пуска водата в кенефа. Не ви лъжа!

  • 4. "Перверзната вселена" - Боб Бърман


Няма само Ностро да се хвали с нея, ама ха! Чух, че книжката е станала още по-перверзна, след като Ностро я пипал! :р Още не съм я прочел, де.

  • 5. "Когато курвите се пробудят" - Йон Айвиде Линдквист


Сега я почнах, бавно върви заради оскъдното (откъм сладолед) време. Ама звучи повече от добре, нали? :) 

  • 6. "Кръчмата Парижката Света Богородица"  - Елена Чудинова


 Анти-утопия, в която храмове се превръщат в ... кръчми! Какви черни времена! Да бе! Хлъц! :p
  • 7. "Жестокото присъствие на дупето" - Дженифър Игън"






Наистина остави дълбоки следи върху моето..... знаете кое :р 

  • 8. "Светла. Лично. Менструални разкази" - Милф и Петров




Малко руска класика. Казачок! :р

----

Споделете коя искате да почна първо и не мърсувайте преди да дойда! Аве, сега колко е часа в София, всъщност? Сигурно е тъмно. Буууууу.

Доскив! :)

ПС Да знаете, нямам нет! :(
 (е, точно сега имам , де... очевадно)
.

Ratio

$
0
0

На 27 април в Младежки театър "Николай Бинев" ще се проведе за втори път форума за наука и рационално мислене "RATIO". Часови отрязък: 14:00 - 20:00.
Билети ще намерите на касите на Младежки театърили онлайн на theater.bg (изисква се регистрация).
Лектори ще бъдат:
- проф. Сюзън Блекмор, която ще представи темата за човешкото съзнание от гледната точка на различни сфери на науката.
- Д-р Адам Харт-Дейвис, който ще разисква темата за времето, погледнато през призмата на хуманитарните и точните науки.
- Дебора Хайд, която ще ни разкаже как е възникнал митът за вампирите и ще предложи интересна фактология по темата.
- проф. Николай Спасов ще разкаже сведения за първите европейци от находките по български земи, вероятно заселили континента доста по-рано, отколкото се предполагаше.

Още инфо за лекциите може да намерите в сайтана RATIO.

Надявам се подобни културни прояви да станат традиция, защото обществата ги градим всички ние, а ми се иска те да бъдат малко по-рационални. А и със сигурност ще е приятно да прекарате няколко часа сред приятни и интелигентни хора, събрани на едно място.





Джамията "Парижката Света Богородица" 2048 - Елена Чудинова

$
0
0
Демокрацията се гради върху едно просто правило - свободни избори и управление на мнозинството. Това кара много европейци да се запитат какво ще се случи в Европа, при условие че бъдещата демографска картина ще е много по-различна, отколкото е сега. А тя показва, че през 2050 г. в повечето страни мюсюлманите вероятно ще са мнозинство. А групировки като Мюсюлманските братя работят безшумно по въпроса, както ще видите в този чудесен филм, направен от прогресивен мюсюлманин, живеещ в Норвегия. Съвсем е реално такива групи-хамелеони (а те се ползват с голяма подкрепа, защото финансират по-бедните, а съответнo и по-лесноманипулируемите) да се внедрят като представители на мюсюлманите във властта, а след това да наложат шериат - политическа доктрина, напомняща идеологиите на фашизма и комунизма. Това вече се случи в Египет, Тунис и Либия, където ислямисти дойдоха на власт, претендирайки че защитават бедната и средната прослойка срещу корпоративни интереси, ала започнаха да предприемат вкарването на безумни закони, предизвиквайки вълна от протести  сред интелигенцията, малцинствата и светско население. В Сирия радикалните ислямисти съсипаха цялата инфраструктура и върнаха републиката десетилетия назад. Да не говорим за терора над малцинствата там, както и исканията на терористичните групировки, вкарани от чужди страни в Сирия, за джизя (данък за неверниците).



Книгата на Чудинова не е нещо ново в европейската или американската литература.  Преди няколко години британската писателка Мелани Филипс публикува романа си "Лондонистан", чиято тема е подобна. А в сферата на публицистиката има редица автори по този въпрос: Боуър, Бриджит Гейбриъл, Робърт Спенсър и т.н.

Но нека се спрем първо върху това явление, наречено уахабитизъм/салафизъм. Тази консервативна форма на исляма е наложена в страни като Саудитска Арабия и Катар. В Саудитска Арабия са забранени всякакви немюсюлмански религиозни храмове, а наказанието за проповеди е смърт.  В Катар едва през 2008г. позволиха да се построят такива, но без религиозни символи и без служения. Дискриминацията спрямо немюсюллманите е огромна, както в юридическо, така и в политическо отношение. В Саудитска арабия има ограничения дори за мюсюлманите-шиити и техните празници, а преди няколко месеца там бяха арестувани 41 души от религиозната полиция (да, точно така, имат религиозна полиция!), защото празнували Коледа. Правата на жените и в двете страни са силно ограничени - полигамията е разрешена, но пък полиандриятае строго забранена. Жените са задължени да носят абая, която ги покрива почти изцяло, с изключение на очите, при това температурите са често над 45 градуса. В Саудитска Арабия жените нямат право да си изкарат шофьорска книжка, не могат на практика да ползват градския транспорт, а има и случаи, в които изнасилени жени се наказват с удари с камшик, за това че са се оплакали в медиите, или че са се разхождали без придружител. Показанията на жените в съда (така е и в Катар) се броят колкото "половин" показание, дадено от мъж, което е проблем, защото жената не може да докаже, че е била насилена. Ако един мъж изрече три пъти талак (развод) на жена си, то това се счита за развод и не са необходими никакви следващи юридически действия. Жената пък от своя страна не може да се разведе по никакъв начин без да получи съгласието на мъжа. Едва през 2012 г. на Олимпийските игри в Лондон, Катар и Саудитска арабия благоволиха да пратят жени да се състезават в мероприятието, тупайки се в гърдите за това колко са напредничави. Едва 2012 г.! Заедно с Бруней бяха единствените, които упорито отказваха да го направят. 
Често момичетата биват кастрирани с бръснарско ножче, за да не изпитват удоволствие от оргазма, с цел да  "предпази" жената от изневери...

И ако има някой, който умее да прави градивна, политически некоректна и рационална критика, то това е Пат Кондел.
----

Но да се върнем към книгата.
За съжаление Чудинова е отишла твърде далеч. Тя признава, че е изградила образа на своята главна героиня - София, около този на Ориана Фалачи, която е един от най-острите критици на исляма. Само че Чудинова и  Фалачи сякаш не могат да разграничат радикалния, политически ислям, който се финансира от няколко страни в Близкия изток, и светско настроените мюсюлмани, които едва ли заслужават да бъдат поставени под общ знаменател. Защото филмът, посочен в началото на ревюто, е правен от мюсюлманин. Арестуваният преди няколко дни сатирик Басем Юсеф, който защитава правата на малцинствата и критикува радикализма, също е мюсюлманин. Редовната армия, която е поставена в християнските градове в Сирия, и която защитава хората от ислямистките нападения, също са мюсюлмани в по-голямата си част. Имам доста приятели мюсюлмани, които са светско настроени. В книгата на Чудинова няма никакви положителни герои-мюсюлмани, освен няколко конвертирани бивши християни.

В литературно отношение книгата е изпипана. Един от движещите образи е бунтарката Жана, като разбира се приликата с  Жана д'Арк не е случайна. Като цяло структурата на романа силно напомня на тези на Виктор Юго (най-вече "Клетниците"), а Еужен-Оливие, друг от героите, частично притежава харизмата на Жан Валжан. Чудинова никак не пести критиките. Още в началото клет човечец е пребит с камъни, заради това че е приготвил вино. Следва сериозна критика за натиска върху жените и тяхната деградация. Явно показва културното изоставане и спирането на техническия прогрес. Чудинова остро критикува и позицията на Европа спрямо Косово. Центърът на католицизма се премества в Полша, които заедно с Русия са бастионите на християнството. Богатите гърци успяват да изкупят частично свободата си, а останалата част от Европа е под мюсюлмански контрол и шериат. Малкото християни живеят в гета, често посещавани от органи за контрол. Организира се революция...

Общо взето "Джамията Парижката света Богородица 2048" е опит за алюзия на оруеловата "1984", само че тук заплахата не са крайните леви и десни системи, а зелената "заплаха". На мен ми се стори твърде религиозна, твърде радикална (дори за моите представи). Така не се пише по такава тема. Струва ми се, че критиката трябва да съдържа и надеждата, че светско настроените мюсюлмани ще надделеят. Рационалното, светско бъдеще трябва да е пътя напред, а не потисничеството и налагането на крайни идеологии. "Най-голямото постижение на Западния свят е демокрацията. Защото всички останали постижения, в науката, в медицината, в културата, бумът на техническия прогрес - всички те са постигнати в демократична среда. А тя в момента е под заплаха." (това са думи на Тарек Хаджи, мюсюлманин). Чудинова е тръгнала да критикува през нейния дълбоко религиозен поглед, поради тази причина няма нито чувство за преценка, нито за критика.

.

"Ген" - Майкъл Крайтън

$
0
0
Както винаги Майкъл Крайтън е задълбал интересна тема - тази за гените. И макар вероятността "Ген" никога да не надмине популярността на "Юрски парк" да е голяма, книгата ще си остане като една от най-дискутираните. След излизането ѝ редица конгресмени представят законопроекти, чиято цел е да забранят патентоването на гени, повлияни именно от книгата на Крайтън. Защото се оказва, че биотехнологичните компании действително патентоват гени. След кратко проучване от моя страна, научих, че патентните служби издават патенти само за "изчистени" гени, т.е. за гени получени/извлечени в чист вид, макар и да не ми стана много ясно какво ще рече това. Точно поради тази причина е хубаво, че има такива автори като Крайтън, които да дават публичност на сериозни проблеми, а генетиката със сигурност ще бъде сред най-прогресиращите клонове на науката през настоящия век и тя ще промени значително разбиранията ни, както и начина ни на живот. 




Самият роман си има  своите положителни и отрицателни страни, които ще се постарая да разгледам.  Крайтън започва с прокарването на няколко сюжетни линии, които се развиват паралелно и отделно, а самите глави са кратки. Това е техника, която запазва динамиката и поддържа напрежението, макар някои читатели може и да се объркат от многото герои и честата смяна на действията. Прочетох книгата неусетно, което показва, че авторът постига желания ефект. Хареса ми и включването на статии от издания за популярна наука, оформени като изрезки след някои от главите. Крайтън винаги се подготвя старателно за своите романи, което прави книгите му пълни с информация, а проверката ми в интернет показва, че повечето истории са истински, като тази за патентът на инхибитора COX-2. Някои от по-интересните факти в книгата:

- какво представляват стволовите клетки - клетки, които имат способността да се превръщат в други видове клетки. Ембрионалните стволови клетки (т.е. взети от ембриони) са полипотентни, за разлика от тези на възрастните. Това означава, че те могат да се превръщат  във всякакъв вид тъкан - нещо, което ще от голямо значение в бъдеще за медицината.

- Освен във формата на двойна спирала, ДНК-то може да е под формата на единична нишка или на по-компресирана форма, наречена "центромер". Когато ДНК е компресирана, носените от нея гени са недостъпни за клетката.

- В човешкия геном има 35 000 гена. Разликата ни спрямо шимпанзетата се изразява само с около 500 гена, а с червея - с около 15 000. Кръвта на шимпанзетата е идентична с човешката, различава се по формата на присъствие на сиаловата киселина.

...

"Ген" няма за цел само да запознае читателя само с фактология и правните проблеми, свързани с гените и генното инженерство, тя се явява и остра социална критика спрямо съвременното общество, и най-вече спрямо безграничната алчност на всеки член на това общество. Положителни герои почти нямаше, а и ми направи впечатление, че повечето герои бяха с разбити семейства. Един тръгнал да спи с учителя по тенис, друг задява по-млади госпожици или господа. Всеки съдеше или заплашваше със съд някой друг, стресовите ситуации бяха много. Хареса ми как Крайтън иронизира така характерните юридически разминавания и различното четене по тях, както и други социални феномени като например тоновете реклами около нас, и все по-големите безумия в тази насока. Затова ще извадя следния цитат:

"Но аз искам да привлека вниманието ви към друго, към самото количество на търговските послания - виждате ги на екрани, наредени в редица покрай шосето. А във всеки автомобил, който минава покрай тях, гърми радио, което на свой ред бълва търговски послания. Изчислено е, че американците минават покрай средно три хиляди рекламни послания дневно — макар че дали ги чуват е друг въпрос.
...
Огромни послания, включително широкоекранно видео, се появяват по площади, покрай шосета и магистрали, в станциите на метрото, на железопътните гари. Слагаме видеоекрани на ключови точки в търговските центрове. В тоалетните. В чакалните, баровете и ресторантите. В терминалите на летищата и в самите самолети. Превзели сме и личното пространство. Логота, търговски марки и слогани се появяват върху обикновени предмети — от ножове и посуда до компютри. Появяват се върху всичките ни вещи. Потребителите ги носят по дрехите си, на ръчните си чанти, обувките, бижутата. Всъщност истинска рядкост е човек да се появи на публично място без тях. Ако преди трийсет години някой беше предрекъл, че цялото население на Земята ще се превърне в ходещи рекламни табла, идеята би се възприела като фантасмагория. Но вече е факт."
Като чисто литературни достойнства "Ген" леко ме разочарова. Най-вече заради характерните клишета, с които американските  автори и сценаристи ни заливат всеки ден. Понякога имам чувството, че те ползват едни и същи строителни материали, които в крайна сметка "строят" все едни и същи произведения, с едни и същи клишета. И тук имаме гонки, преследвания, екшън драми, стереотипи, предвидими действия и т.н. А и на някои места Крайтън преувеличава и преиначава нещата. Но книгата определено заслужава да се прочете и бих я препоръчал, особено на феновете на трилъри. 4/5
:)
PS Между впрочем, продавам си гените :Р


"Жестокото присъствие на времето" - Дженифър Игън

$
0
0
Оригиналното заглавие на книгата е "A Visit from the Goon Squad", но приветствам сполучливия превод, защото е много по-близо до основната тема, разгледана от Дженифър Игън.

Всички знаем, че живеем в сложен свят, в който всеки тръгва от някаква изходна позиция А и стига до настояща позиция Б, а по средата има извървени много пътища с много алтернативи и надежди, които остават зад гърба ни и биват оценявани едва когато загубим младостта си.  Времето, което винаги се опитваме да игнорираме, неумолимо тече и оставя незаличими биологични следи по телата ни.  Времето е сякаш някакъв "шантав състарител", както го описва един от героите, който размива чертите по лицата ни и убива младежката ни наивност и невинност.  Защото всички се опитват да извлекат максимума в краткия си отрязък от време, дори да не знаят как.


Не е лесно да опишеш времето и влиянието му върху нас, нали?  Но Дженифър  Игън успява благодарение на оригиналния си подход и нестандартния начин на писане. Книгата се състои от 13 глави, една от които представлява нещо като PowerPoint презентация с около 70 слайда, с таблици и фигури, оформени като разказ. Експеримент, който говори за по-разчупения стил на авторката. Всяка глава е с главно действащо лице и няколко второстепенни, които в следващите глави се превръщат в централни, а премеждията се разчупват през различните им мирогледи. Така се получава една мозайка от образи, всеки един от които има различна съдба и различни виждания, но общото за всички е времето. То ги е притиснало като менгеме и безмилостно отброява годините, без да пита никого.

Никак не е случайно, че Игън е избрала събитията да се въртят около личности, свързани с шоу-бизнеса. Това са хора, които са свикнали да бъдат център на внимание или да търсят обект, който да стане такъв. Винаги е болезнено, когато си бил под светлината на прожекторите, а после се налага да слезеш от пиедестала. Така както се сменят листата на дърветата през различните периоди на живота. Такъв е и Бени, музикален продуцент, започнал като посредствен басист в група, по-късно се е издигнал до една от големите клечки в музикалния бизнес, само за да залезе и да бъде заменен от следващото листо - Лулу. Не по-малко интересен образ е неговата дългогодишна помощничка - добре изглеждащата клептоманка Саша. Тя е непоправима и пристрастена крадла, която избягва от стреса като краде вещи . Краде дори когато прави секс...
Кити Джаксън пък е актриса, превърнала се в световна звезда още като тийнейджърка,  и която вероятно страда от Стокхолмски синдром.  Нейният блясък също помръква и накрая тя свършва като наложница на брутален диктатор. 
Любопитните и колоритни образи се изреждат един след друг, всеки един от тях има  своите големи слабости и проблеми, а докато ги преодолее, се оказва твърде стар. Някои успяват да преглътнат този факт ("стари чанти сме вече"), а други пък продължават да упорстват.

За финал не искам да прозвуча като сексист, но "Жестокото присъствие на времето" изглежда като най-добрата книга писана от жена, която съм чел :Р 





"Големите заблуди на нашето време" - Карл Крушелницки

$
0
0
Четири часа пътувах с влак, но не ги усетих, благодарение на Карл Крушелницки и неговата книга "Големите заблуди на нашето време".  Кратко и ясно австралийският писател е разбулил фереджето на заблудите и суеверията, на псевдонаучните полуистини, и ни  показва красивото лице на науката, и на реалността в общи линии. Не че повечето неща не ги знаем, но винаги е приятно да четеш хора със здрав разум. Най-хубавото е, че Крушелницки не ни залива със скучновата статистика и излишни факти, а съвсем кратко, ясно и директно е изложил солидни аргументи за на пръв поглед смешни "научни" сензации, но в днешни времена хората вярват на какво ли не...



Ето някои от тях:

"Убиецът аспартам"
Аспартамът се използва като подсладител в нискокалорични напитки, а в последно време се шири мнението, че причинява редица болести, като почнем от диабет, та стигнем до множествена склероза. Всъщност аспартамът се получава при комбинирането на две аминокиселини - фенилаланин и аспартат. Така например, в една кутия диетична напитка се съдържа 100 мг фенилаланин, в едно яйце има 300 мг, в чаша мляко - 500 мг, а в голям хамбургер - 900 мг. Аспартатът също се среща в белтъците, с които се храним и са част от ежедневната диета. Нищо опасно. Някои изследвания показват, че аспартамът може да засили апетита, с което да обезсмисли предназначението на "диетичните" напитки.

"Зомбита"
Зомбитата наистина съществуват! Родината им е карибският остров Хаити. Там вуду-жреците подготвят смес от крастава жаба и риба-балон (известна на японците като "фуку"), която се добавя в храната или се втрива в кожата на жертвата. Отровата на фуку се нарича "тетродоксин", която е смъртоносен невротоксин - 160 000 пъти по-силен от кокаина. Жертвата изпада в дълбока кома и се "събужда" след няколко дни. След което жреците им дават датура, съдържаща силни халюциногени, които предизвикват загуба на паметта , парализа и дори смърт (ако се предозира). Така жреците създават зомбита, които да служат като работна сила в плантациите през целия си мизерен живот, без дори да знаят кои са.

"Библейски код"
Майкъл Дроснин твърди, че може да се разчете бъдещето в Библията, като приложи прост математически код. Кодът е изумително прост - започвате с коя и да е дума в Битие, прескачате 3 букви, записвате четвъртата, след това прескачате още три, записвате осмата и т.н. Може да пробвате и с 4,5,6 буквии, или колкото ви хареса. По този начин Дроснин е "открил" предсказания за убийствате на братя Кенеди, на Ицхак Рабин, предсказания за Хитлер и т.н. Да де, но по същия начин пък професор Брендън Макай е приложил кода към Моби Дик и също открил убийствата на Рабин, Кенеди, Мартин Лутер Кинг Младши и Троцки. Ха ха!

В книгата има още за любимите теми на всички привърженици на конспирациите: построяването на египетските пирамиди, мисията до Луната, целулита, за млякото и мукуса, за тампоните, които предизвикват кървене и т.н.  

Нищо особено, но пък е удивително колко много хора вярват в щуротии.


"Вещици в чужбина" - Тери Пратчет

$
0
0

 "Защото Вселената била изпълнена с невежество, а ученият я пресявал като златотърсач, надвесен над планински поток, за да отдели златото на знанието от чакъла на глупостта, пясъка на несигурността и малките осмокраки мустакати плаващи твари на суеверието."

    "Но бедата била там, че невежеството ставало все по-интересно, особено онова очарователно невежество за големи и важни неща като материя и сътворение. А хората преставали да градят търпеливо своите малки къщи от късчета разум в хаоса на Вселената и започвали да се интересуват от самия хаос — отчасти защото било доста по-лесно да си експерт по хаоса..."

Предполагам, че ако направя класация топ 20 на любимите ми цитати от книги, вероятно поне 15 от тях ще са на Тери Пратчет. Все си мислех, че Пратчет няма с какво вече да ме изненада, но като отмине малко време винаги започват да ми липсват книжлетата със страхотните илюстрирани корици (дело на покойния гений Джош Кърби) и щур хумор по малките странички.

"Вещици в чужбина" е от може би най-плодородния период на Пратчет, а и по правило всяка негова книга си има своя чар. Тук отново се събираме с триото вещици баба Есма Вихронрав, леля Гита Ог и Маграт Чеснова в ново гротесково приключение, в което трябва да спасят една бъдеща принцеса от.... това да се омъжи за приказен принц! Трите вещици са на практика представители на три различни поколения: консервативната и неподлежаща на промени баба Вихронрав, либерално настроената и обичащата да похапва леля Ог, както и младата бунтарка Макграт. Въпреки различните им възгледи те трябва да заминат на юг към красивия "чужбински" град Генуа, където властва Лилит, галантната сестра на баба Вихронрав. Лилит се вживява като добрата вещица, която превръща града в приказно място и сбъдва мечтите на принцесата (макар и против волята ѝ). Но точно тези, които най-упорито твърдят, че вършат добро за общото благо, по традиция са същите властници, които искат да дърпат конците и  еднолично да управляват.  Или както казва баба Вихронрав: "Злото и доброто са измамни неща, значение има само гледната точка." И добавя: "Не бива да превръщаш реалния свят в приказка. Не бива да се отнасяш с хората, сякаш са приказни герои, сякаш са пионки."

На пръв поглед "Вещици в чужбина" може да изглежда само като пародия на популярни приказки като "Пепеляшка" и "Снежанка", но знаете го Пратчет.  Дори да напише рецепта за пай с картофи, в нея пак ще има повече мъдрост от цял камион философска литература, а и пък ще ви накара да се насер... да се скъсате от смях, исках да кажа. :Р 


Започнах с цитат, така и ще завърша:

    "Какво беше бог? Фокусирана вяра. Ако хората вярват, богът започва да расте. Отначало слабо, но ако блатото учеше на нещо, то бе търпение. Всичко би могло да стане обект на вяра. Шепа пера, вързани с червена панделка, шапка и палто върху няколко пръчки… всичко. Защото когато всичко, което хората притежават, в действителност е нищо, тогава каквото и да е би могло да бъде почти всичко."

.

Как ще изглеждат западните бестселъри, ако бяха писани в България

$
0
0
Ето няколко примера:

  • Слепоглед - Благой Блажев


С революционна интерактивна корица, професорът по алтернативна парапсихология и религиозна квантова енергия Благой Блажев е написал чудесен роман, в който Бог се влюбва в богинята на паралелната вселена Хьихди 265 и безсрамно започва да консумира любовта си на небесното царство, току пред погледите на втрещените земляни...
  • "Петдесет нюанса по-тъпо" - Е.Л. Джамова


Амбициозната фльорца Анастасия иска да стане чалга звезда, да си сложи нови силиконови цици и да се фръцка с Бентли. За целта започва да сваля местната мутра Кольо Щангиста, който обаче накрая я вербува в специализиран чужбински публичен дом за по-екстремни усещания. След хиляди изядени камшици Анастасия се връща в БГ и слага големи количества разхлабително в анаболите на Кольо. А след това го изнасилва с крик...

  • "Хитър Потър и гaзовете* на смъртта" - Джезве К. Руланова

Хитър Пoтър се изправя в битка с лошите политици в борба за завод за летящи четки за тоалетни. Ще успее ли да си плати тока?
:)
*по идея на Кайти
..

"Кървави книги, том 2" - Клайв Баркър

$
0
0
Получиха се чудесни готически пролетни вечери, в които релаксирах на тавана под металическите звуци на сношаващи се прилепи, слети с мелодията на приятния лек ветрец навън.  Леле, колко поетично, изразявам се почти като сънародниците на Баркър :р.
Баркър е наистина майстор на ужаса. Показа го и в първия том. И ни кани на второто си демонично представление, състоящо се от 5 кошмарни акта, от 5 ужасяващи разказа. Ето ги и тях:


Па!

"Ужас" - Страхът! Това е разказ за онова най-важно първично чувство, биологически зададено от природата, което направлява живота, оцеляването и поведението на по-сложните организми. Точно това привлича млад мъж, който се опитва да извлече, анализира и направлява страха, използвайки двама студенти за целта. Но да си играеш със страховете на хората е нещо, което винаги води до фатален край.

"Адска надпревара" - Вечната надпревара между крайностите - доброто срещу злото, демокрацията срещу тиранията, дясното срещу лявото. Баркър облича тази борба в тениска и шорти, и я оформя като състезание по бягане. Чернокож бегач си жертва живота за победата (общочовешката), но дали ще го оценят хората или безразлично просто ще си тръгнат?

"Джаклин Ес - последна воля и завещание" - След неуспешен опит за самоубийство жена узнава за своя могъща дарба - тя може генетично да променя и деформира всеки мъж, който пожелае. Притежава умения, които превръщат мъжете в нейни роби. Една зловеща приказка за любовта, за желанията на жената да бъде център на вниманието, и за мъжа, който иска просто да си задоволи потребностите. Накрая тези сили взаимно се анихилират и балансират вселената. 

"Кожите на бащите" - Бижуто в сборника. Тук Баркър ни показва деструктивната сила на мъжкото начало, което е отговорно за грубостта, за насилието, за жестокостта в човешкия свят. Жителите на малко селище в прерията, водени от своите предразсъдъци и страхове, се изправят срещу неописуеми демони. Но кои всъщност са на страната на злото?

 "Нови убийства на улица Морг" - веднага се сетих за песента на Iron Maiden, която е инспирирана от разказ на Едгар Алън По. Криминалният полъх и дъха на 19-ти век се усещат, но отново са изкривени от въображението на Баркър.
за десерт:


Общо взето Баркър запазва нивото от предишния сборник, дори само заради безбожния разказ "Кожите на бащите" си заслужава да се прочете. Разказите в том 2 са изпълнени с похот, първични и тъмни страсти, с много ужас и страх, но на моменти нещата сякаш са предвидими. Хорър-феновете обаче ще са предоволни.

Още ревюта:

Весислава Савова 
Слави Ганев
Бран в Dark Corner
Блажев в Книголандия
Библиотеката
Габриела Кожухарова от Аз чета
Рафтчето на Райчо





Бъдещето на книгата

$
0
0
 Току що се връщам от бъдещето и сега ще ви разкажа какво става с книгите. Докато пътувах си водех бележки, показвам някои от тях:

2023 г.
Книгите се правят от специална прозрачна хартия, на която се вграждат специални микрочипове. Те позволяват да се показват 3D изображения, както и да се пуска любима песничка по време на четене. Книгата е интерактивна и директно свързана към интернет. Читателят има възможност онлайн да види колко човека четат тази книга в момента, колко са си я купили, колко "Like" е събрала, а и също да участва в гласуването на ТВ шоу, на което са поканени съответните писатели. Събралият най-малко "Like"-a писател ще бъде хвърлен в красива клетка с гладни крокодили и лъвове, а зрелището ще бъде предавано директно по системата "pay-per-view".

2036 г.
Книгите вече са само холограми. Представляват миниатюрни устройства, които създават илюзията, че държите книга, с желаната големина и форма. Имат сензори, които скенират мозъчните ни вълни и според чувствата, настроението и желанието се генерира следващата част от произведението. Писателите са по-скоро програмисти. Ще се продават гени на автори по кибърнет. Може да си имплантирате гени на О'Хенри или Стайнбек и да станете прекрасен разказвач, или пък може да си сложите гените на автор на екстремна любовна лирика, с която да спечелите сърцето на киберпънк-принцеса или съответно на здравеняк с добавени слонски гени.

2045 г.
Реалността се слива с виртуалния свят и вече читателят може да участва в действието.  Четенето губи истинския си смисъл. Информацията се имплантира директно в медиалния кортекс и от там може да пуснете приложението. Изживяванията са истински, защото се телепортирате в други вселени. Оказва се, че всяка книга е описание на съществуваща вселена. Ако четете "50 нюанса сиво" на другата сутрин се събуждате с подпухнал задник и следи от камшик. Ако си пуснете микрочипа с книгите на Пратчет, ще може да се избира дали да сте Ваймс или костенурка с пет слона на гърба си. Четири, де. Аз лично винаги си избирам Ангуа и се опипвам...

2059 г. 
Неизвестен писател и създател на вселени, създава книга-вирус, която експлодира и се получава Нов голям взрив... Историята започва отначало...

Няколко милиарда години по-късно
Пещерен човек започва да дълбае върху кална плоча, създавайки първата книга в света.
Viewing all 157 articles
Browse latest View live